✮ 5.000 active customers in UK! Delivery region
Bassleer Biofish Food Fuco contains 0.8 % fucoidan, a valuable polysaccharide from seaweed (Laminaria japonica). Seaweed (Kelp) is a very popular ingredient, especially in Asian cuisine. It is recommended to feed with Dr.
✔ in stock, delivery until 09.10. - 13.10.
Price(basis price) 
60 g
4.95 £ (82.50 £/kg)
150 g
8.15 £ (54.33 £/kg)
600 g
24.95 £ (41.58 £/kg)
6.0 kg
206.50 £ (34.42 £/kg)
Quantity:

Delivery region
4.95 GBP
(82.50 £/kg)

Price including VAT
plus 16.05£
shipping costs (GB).
iFor every 20 € order value you receive 1 bonus point worth 0.50 €. Bonus points can be collected and redeemed later in the shopping cart.
Shipping to UK change region

 
Actual product may vary from the image shown.

Overview

Dr. Bassleer Biofish Food Fuco contains 0.8 % fucoidan, a valuable polysaccharide from seaweed (Laminaria japonica). Seaweed (Kelp) is a very popular ingredient, especially in Asian cuisine. It is recommended to feed with Dr. Bassleer Biofish Food Fuco M especially during a treatment against bacterial infections.

Dr. Bassleer Biofish Food Fuco L: grain size 0.8-1.2 mm complete food for ornamental fish from approx. approx. 5 cm length. For fresh and marine water fish.

Complete food for ornamental fish, reg. no. PET6237

Composition: Fish and fish derivatives, cereals, crustaceans, derivatives of vegetable origin, yeast, minerals, fucoidan (0.8 %)

Additives: Dietary physiological additives per kg: Vitamin A 7,500 IU, vitamin C 1,000 mg, vitamin D3 800 IU, vitamin E 400 mg, Astaxanthin 5 mg, Trace elements per kg: Zincsulfate monohydrate 83 mg, Manganesesulfate monohydrate 13 mg, Coppersulfate pentahydrate 1.7 mg, Iodate calcium 2 mg, Antioxidants, Zootechnical additives per kg: Probiotic Pediococcus acidilactici 3,000 CFU/mg

Ingredients: Crude protein 54 %, crude oils and fats 15 %, crude ash 10 %, crude fiber 4 %

Guaranteed free of artificial colors.

Brand:
Happy Diskus - e.Kfr.
Contact according to Art. 19 EU GPSR
Happy Diskus - e.Kfr.
Ernst-Geßner-Str. 8
08294 Lößnitz
info@happy-diskus.de
Shipping to:

Your question: Dr. Bassleer Biofish Food Fuco L

Dr. Bassleer Biofish Food Fuco L

CAPTCHA Image

Write a new review for Dr. Bassleer Biofish Food Fuco L

Dr. Bassleer Biofish Food Fuco L
CAPTCHA Image

Note: The review will be checked before publication.

  • Andreas E. wrote about Dr. Bassleer Biofish Food Fuco L in 2021:
    I just love the quality of this product. Bassleer products are highly recommend and you won't regret it
Preview