✮ 5.000 active customers in UK! Delivery region
Bassleer Biofish Food Aloe M in the grain size 0.5 - 0.8 mm for all fish from approximately 1 cm. The granulates in smaller pellet size M sink slowly, thus providing nutrients to all three water zones. This gives surface feeders, fish in the middle zone as well as bottom feeders alike a fresh and balanced diet.
Top Seller
✔ in stock, delivery until 09.10. - 13.10.
Price(basis price) 
60 g
4.55 £ (75.83 £/kg)
150 g
7.85 £ (52.33 £/kg)
600 g
24.95 £ (41.58 £/kg)
Quantity:

Delivery region
4.55 GBP
(75.83 £/kg)

Price including VAT
plus 16.05£
shipping costs (GB).
iFor every 20 € order value you receive 1 bonus point worth 0.50 €. Bonus points can be collected and redeemed later in the shopping cart.
Shipping to UK change region

 
Actual product may vary from the image shown.

Overview

Dr. Bassleer Biofish Food Aloe M in the grain size 0.5 - 0.8 mm for all fish from approx. 1 cm. The granulates in smaller pellet size M sink slowly, thus providing nutrients to all three water zones. This gives surface feeders, fish in the middle zone as well as bottom feeders alike a fresh and balanced diet.

Dr. Bassleer Biofish Food Aloe contains all components of the valuable plant Aloe vera. Aloe vera contains valuable enzymes, amino acids, vitamins, mono and polysaccharides, minerals and bioflavonoids. A high proportion of acemannan enhances immune system. Dr. Bassleer Biofish Food Aloe enhances the immune system, detoxifies the digestive process and the fish organism.

Complete food for ornamental fish

Feeding recommendation Dr. Bassleer Biofish Food Ale M:
Restrict the quantity of feed to the amount ingested by all the fish in a few minutes.

Ingredients: Fish and fish by-products, cereals, oils and fats, molluscs and crustaceans, vegetable by-products, yeasts, minerals, Aloe vera (2 %)
Additives: Vitamins: E672 vitamin A 7500 IU/kg, E671 vitamin D3 2500 IU/kg, E300 vitamin C 500 mg/kg, E307 vitamin E 260 mg/kg

Analysis: Crude protein 53 %, crude fat 17 %, crude ash 10 %, crude fiber 2.5 %, calcium 2 %, phosphorus 1.7 %, sodium 1.2 %, Acemannan 0,02 %

Guaranteed free of artificial colors

Brand:
Happy Diskus - e.Kfr.
Contact according to Art. 19 EU GPSR
Happy Diskus - e.Kfr.
Ernst-Geßner-Str. 8
08294 Lößnitz
info@happy-diskus.de
Shipping to:

Your question: Dr. Bassleer Biofish Food Aloe M

Dr. Bassleer Biofish Food Aloe M

CAPTCHA Image

Write a new review for Dr. Bassleer Biofish Food Aloe M

Dr. Bassleer Biofish Food Aloe M
CAPTCHA Image

Note: The review will be checked before publication.

  • Andreas E. wrote about Dr. Bassleer Biofish Food Aloe M in 2021:
    I just love the quality of this product. Bassleer products are highly recommend and you won't regret it
Preview